Cennik fotografii ślubnej

Ceny na rynku fotografii ślubnej są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Wybierając fotografa na ślub i wesele cena jest dość istotnym czynnikiem, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Postaramy się jednak wybrać kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę i które mają wpływ na ceny fotoreportażu ślubnego w Polsce.

Cennik fotografii ślubnej

Tak jak wielu jest fotografów, tak wiele jest cen na rynku. Fotografa na ślub można znaleźć zarówno za 500 zł jak i za 5000 zł i więcej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co dostajemy w pakiecie. Jednak najważniejszym kryterium wyboru powinno być portfolio fotografa i to czy zdjęcia danego fotografa nam się podobają.

Ilość zdjęć, czas pracy, doświadczenie, czyli co wpływa na cenę

Większość fotografów wyceniając swoje usługi przede wszystkim kieruje się czasem pracy, który muszą poświęcić na dane zlecenie. Tak wiec wiadomo, że fotoreportaż zaczynający się od przygotowań, przez błogosławieństwo, ślub i wesele oraz plener innego dnia będzie droższy niż sam fotoreportaż ze ślubu i np. wesela do pierwszego tańca. Pamiętajmy jednak, że czas poświęcony na fotoreportaż to nie jedyny czas, który fotograf ślubny poświęca na Wasz fotoreportaż – to także czas poświęcony na sesję plenerową, dojazdy (szczególnie istotny wpływ na cennik fotografii ślubnej Białystok ma wpływ odległość i konieczność noclegu po lub przez zleceniem), obróbkę materiału oraz przygotowania do zlecenia. Można znaleźć oferty, które zawierają wyłącznie 100-200 obrobionych fotografii jak i 500-700 zdjęć. Istotnym czynnikiem jest także ilość fotografów obecnych na zleceniu – większość osób na rynku pracuje w pojedynkę, jednak coraz większą popularnością cieszą się duety fotograficzne – wtedy należy pamiętać, że płacimy za dwóch fotografów obecnych na naszym ślubie i weselu, ale dzięki temu mamy większą ilość ciekawych zdjęć.

Fotoalbumy, wydruki, dodatki

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który ma wpływ na wycenę usługi, jaką jest fotografia ślubna są dodatki. Jeżeli w cenę fotoreportażu wliczony jest fotoalbum, to warto zwrócić uwagę na jego jakość wykonania, ilość kart oraz wielkość. Podobnie z wydrukami – warto zwrócić uwagę, czy w pakiecie mamy odbitki, w jakim formacie i w jakiej ilości. Dodatkowe atrakcje, takie jak pokaz zdjęć na weselu, ścianka fotograficzna, wydruki zdjęć na weselu, czy inne dodatki także mają wpływ na cenę końcową.

Prowadzenie działalności gospodarczej oraz pozwolenie na fotografowanie w kościele

Warto także zwrócić uwagę na to czy dany fotograf prowadzi legalną działalność gospodarczą – składka ZUS, odprowadzony podatek to często większa część ceny za fotoreportaż ślubny, ale fotograf prowadzący działalność działa legalnie i możemy mieć większą pewność, co do jego usług i tego, że nagle nie zniknie z rynku. Warto także zapytać fotografa o pozwolenie na fotografowanie w kościele, który każdy fotograf pracujący w kościołach powinien mieć zawsze przy sobie – jest to płatne pozwolenie, które należy wyrobić co roku.